Multiple Choice Identify the
choice that best completes the statement or answers the question.
|
|
1.
|
Solve the linear equation  for x.
|
|
2.
|
The perimeter of a rectangle is  inches. The length of the
rectangle is  times its width. Find the dimensions of the
rectangle.
|
|
3.
|
Solve the linear equation  for x.
|
|
4.
|
Use cross-multiplication to solve the equation  for
x.
|
|
5.
|
Solve the equation  for x. Round your answer to two
decimal places.
|
|
6.
|
Solve the equation  for x. Round your answer to two
decimal places.
|
|
7.
|
Convert 33.5% to a fraction.
|
|
8.
|
Convert  % to a fraction.
|
|
9.
|
Write the ratio  as a fraction in simplest form.
|
|
10.
|
Find a ratio that compares the relative sizes of the quantities.
11
inches to 8 feet
|
|
11.
|
Find the unit price (in dollars per ounce) if a 21-ounce can of pineapple costs
$3.36.
a. | $0.21 per ounce | b. | $0.23 per ounce | c. | $0.16 per
ounce | d. | $0.18 per ounce | e. | $0.19 per ounce |
|
|
12.
|
Solve the proportion  to determine
x.
|
|
13.
|
If an object traveled 230 miles at a rate of 25 miles per hour, how long (in
hours) did it take to travel this distance?
a. | 9.7 hours | b. | 0.11 hour | c. | 5750
hours | d. | 9.2 hours | e. | 7.7 hours |
|
|
14.
|
Suppose $12,000 is borrowed for 5 years and is to be paid back with interest in
one lump sum. If the annual interest rate is 8%, what will the lump sum payment be?
a. | $16,800.00 | b. | $492,000.00 | c. | $16,100.00
| d. | $17,400.00 | e. | $4,800.00 |
|
|
15.
|
Suppose $7000 is divided between two investments earning 9% and 5% simple
interest. Over the course of a year the two accounts earned a total of $554. How much was invested in
each account?
a. | 1900 in the account earning 9% 5100 in the account earning 5% | b. | 4600 in the account
earning 9% 2400 in the account earning 5% | c. | 5100 in the account earning 9% 1900 in the
account earning 5% | d. | 3500 in the account earning 9% 3500 in the
account earning 5% | e. | 2400 in the account earning 9% 4600 in the
account earning 5% |
|
|
16.
|
Two cars start at the same point and travel in the same direction at average
speeds of 60 miles per hour and 40 miles per hour. How much time (in hours) must elapse before the
two cars are 60 miles apart?
a. | 3.00 hours | b. | 0.60 hour | c. | 1.00
hour | d. | 1.50 hours | e. | 2.50 hours |
|
|
17.
|
Which inequality has the graph that is shown? 
|
|
18.
|
Which inequality has the graph that is
shown? 
|
|
19.
|
Solve the inequality  .
|
|
20.
|
A cell phone company offers two text messaging plans. With the first plan, you
can send an unlimited number of text messages for  a month. With the second
plan, you can send  text messages for  and then pay
 for every additional message sent. How many
text messages must be sent in a month for the first plan to be less expensive than the second
plan?
|